Ursi - 2017-07-06 10:52:33

Dowiaduję się z internetu:

https://www.radio.rzeszow.pl/wiadomosci … 0-stronach

www.eoplus.pl/stowarzyszenie/component/ … 62017.html

Nigdzie jednak nie widzę informacji o możliwości zakupu.

jasiek09 - 2017-08-04 21:24:02

Jeżeli jest ktoś zainteresowany tą książką to trzeba pytać w sklepie dominnet w Brzózie Królewskiej.

Ursi - 2017-08-28 08:49:20

Przekartkowałem i podczytałem. Niestety, kwestie I wojny światowej, służby wojskowej i walki mieszkańców Brzózy potraktowano po macoszemu. Są interesujące zdjęcia, ale w tekście konkretów brak. Autor stosownego rozdziału nie wskazał nawet lat, w których toczyły się tu działania wojenne, poprzestając na stwierdzeniu, że wieś wyszła z nich nieomal bez szwanku. Kilka podstawowych dat określiłoby automatycznie okresy, w których Brzóza znajdowała się we władaniu Rosjan, a to chyba dość istotne fakty. Nie wskazano jednostek armii austro-węgierskiej, w których mieszkańcy Brzózy służyli. Szkoda, bo czytelnicy z pewnością chcieliby o czymś takim przeczytać. Zainteresowanie losami przodków jest dziś większe niż kiedykolwiek wcześniej.

Nawet wspomniany kwaterunek oddziałów wojskowych w Brzózie Królewskiej nie był rzeczą tak prozaiczną, jak mogłoby się wydawać. Otóż w drugiej dekadzie czerwca 1915 roku rozlokowała się tam jarosławska 2. Dywizja Piechoty. I tak rzeszowski 40. Pułk Piechoty nocował w północnej części wsi, jarosławski (w szeregach którego służyła większość brzózan) 90. PP w południowej. Możliwe więc, że niejeden mieszkaniec Brzózy Królewskiej znalazł się w swojej rodzinnej wsi między dwoma większymi bojami (2. DP przerzucono spod Przemyśla nad dolny San) i odwiedził swoją rodzinę.

W omawianym fragmencie nie odzwierciedla się ogromny postęp w badaniach nad I wojną światową (także w aspekcie regionalnym), który dokonał się w ostatnim dziesięcioleciu. Po polsku wydawane są kolejne znakomite prace historyków austriackich i rosyjskich, więc nie wypada już dziś tłumaczyć się nieznajomością języków czy niedostępnością archiwów.

Tuż za granicą administracyjną Brzózy Królewskiej znajdował się też niemały leśny cmentarz wojenny, zlikwidowany prawdopodobnie w 1938 r. Nie widziałem wzmianki o nim, a to dość ciekawa historia. Ja póki co mam tylko dwie karty ewidencyjne pochówków z września 1914 roku (poniżej), ale szukam dalej.

Lechovics [Lechowicz?] Wojtech [Wojciech?]
15. dywizjon taborowy, kolumna zaopatrzeniowa 4/15
wozak, zmarł w Szpitalu Polowym 2/6 18.09.1914

Fodor Stefan [István]
15. dywizjon taborowy, kolumna „owsowa”
wozak z Felsöbalog, zmarł w Szpitalu Polowym 2/6 17.09.1914

Cóż — gdyby przymierzano się do II wydania, chętnie coś podpowiem lub napiszę.

Producentem szamb betonowych wodoszczelnych NZ 350 lub Luxus 200 nr 1. psychoterapia Piła busy Hamburg wynajem autobusów Piła