historia leżajska

Niezależne forum dla fascynatów dziejami Lezajska


#1 2012-03-19 18:53:18

dorka

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2012-03-19
Posty: 2
Punktów :   

Brudniak

Witam,
szukam informacji o rodzinie Brudniaków. Mój prapradziadek Marek Brudniak urodził się w Biedaczowie 25.04.1871r. Jego rodzicami byli : Wojciech Brudniak i Agnieszka zd.Nowak córka Michała i Zofii. Marek ożenił sie z Petronelą zd. Naróg ur.25.05.1879r. w Żołyni. Jej rodzicami byli Jakub syn Józefa i Katarzyny oraz Katarzyna  zd. Czaban córka Bazylego i Anny. Marek i Petronela mieli 18 dzieci.

Offline

 

#2 2012-03-25 10:38:37

genek72

Administrator

7248598
Zarejestrowany: 2009-04-18
Posty: 1137
Punktów :   

Re: Brudniak

Najstarszy Brudniak z Biedaczowa, którego znam wo Walenty Brudniak urodzony ok 1772 r., ożeniony w 1795 r. z Marianną Kołodziej z Leżajska. Ale twoich jakoś nie mogę powiązać.
Pozdrawiam

Offline

 

#3 2014-02-15 15:28:09

nina_inka

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2014-02-15
Posty: 3
Punktów :   

Re: Brudniak

Witam
Wojciech Brudniak i Agnieszka zd. Nowak mieli syna Macieja ur. w 1862 ożenionego z Marianną c. Jana Brudniak i Katarzyny zd. Kosior. Wojciech Brudniak miał jeszcze syna Antoniego ur. 1851 (ożeniony z Katarzyna Mach,a drugi raz z Magdalena Więch) i Katarzynę ur. 1854 (wyszła za Laurentego Kołcz). Z kolei Jan i Katarzyna zd. Kosior mieli jeszcze syna Antoniego (ur. 04.06.1863) ożenionego z Apolonią Nowak ur. 07.03.1864 córką Franciszka Nowak i Katarzyny Więch.

Czy masz genek72 jakieś dane dotyczące właśnie osób o nazwiskach Brudniak, Gut, Grząsko pochodzących z parafii Giedlarowa? Jeśli tak czy mógłbyś je mi udostępnić?

Pozdrawiam, Nina

Offline

 

#4 2014-02-17 09:48:34

genek72

Administrator

7248598
Zarejestrowany: 2009-04-18
Posty: 1137
Punktów :   

Re: Brudniak

A czy to widziałaś? http://www.szukajwarchiwach.pl/search?q … SKANro%3At
Ja niestetyna razie nie mogę pomóc. Z braku czasu nawet Leżajskiem od jakiegoś czasu się nie zajmuję.
Pozdrawiam
genek

Offline

 

#5 2014-02-17 11:20:50

nina_inka

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2014-02-15
Posty: 3
Punktów :   

Re: Brudniak

Tak, zapoznałam się z tym, tyle ze to wszystko ma miejsco po 1850roku, a Ty pisałeś coś o slubie z 1795 Czy parafia w Leżajsku dysponuje tak starymi księgami?

Offline

 

#6 2014-03-01 22:48:32

wowawawa

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2014-03-01
Posty: 5
Punktów :   

Re: Brudniak

Witam
nina_inka czy Wojciech Brudniak i jego syn Maciej mieszkali/pochodzili z Biedaczowa Podkudłacza, czy głównego Biedaczowa przy szosie Leżajsk-Łańcut?
Czy mąż Katarzyny (córki Wojciecha Brudniaka), Laurenty Koucz, pochodził z Giedlarowej?
Czy powyższy Maciej Brudniak miał syna Józefa i córkę Julię?
Pozdrawiam

ps. Nie sądzicie że etymologia nazwiska Brudniak bardziej jest związana z brodem niż z brudem? Zaglądając na stronę http://rz.blox.pl/2007/03/Gotowe-wyprac … rzozy.html przyjąłbym bród Zerwański na strumyczku Terlaka jako prapoczątek. Akurat w 100-200 lat po tym okresie precyzowano nazwiska.

Ostatnio edytowany przez wowawawa (2014-03-03 12:40:15)

Offline

 

#7 2014-03-04 21:44:05

 aord

Użytkownik

Call me!
Skąd: Leżajsk
Zarejestrowany: 2009-04-18
Posty: 378
Punktów :   
WWW

Re: Brudniak

Te nawiska pojawiają się licznie w Żołyni. Metryki są dostępne tutaj: http://www.szukajwarchiwach.pl/search?q … 3At&order=

Offline

 

#8 2014-03-04 22:13:11

wowawawa

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2014-03-01
Posty: 5
Punktów :   

Re: Brudniak

Witam
Dorka, podobno Markowi i Petroneli trafiło się sporo bliźniąt? To ciekawe skąd w naszych genach taka skłonność do bliźniakowania?
Mojego wuja i kuzyna też to spotkało. Mnie taki szok ominął.
Aord, skoro Brudniaki takie płodne to i nie dziwota że zaludniły też Żołynię.
Nina_inka, podobno Antoni, syn Wojciecha, stracił jedną nogę, ale moja babcia nie wiedziała jak i gdzie. Albo tylko tak mówiła, Rodzinna tajemnica. Chodziły słuchy że jakiś przodek brał udział w powstaniu styczniowym. Może to Antoni i stąd jego kalectwo??? Czas by się zgadzał. Choć 13-latek to może i za młody na takie ekscesy.
Pozdrawiam

Ostatnio edytowany przez wowawawa (2014-03-06 01:32:22)

Offline

 

#9 2014-03-19 02:02:45

 aord

Użytkownik

Call me!
Skąd: Leżajsk
Zarejestrowany: 2009-04-18
Posty: 378
Punktów :   
WWW

Re: Brudniak

Brudniak Edward . Ignacego i Apolonii Niemczyckiej z Leżajska http://agadd.home.net.pl/metrykalia/301 … 6_0131.htm

Offline

 

#10 2014-03-26 19:48:20

nina_inka

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2014-02-15
Posty: 3
Punktów :   

Re: Brudniak

Przy Brudniakach w księgach metrykalnych jest napisane zawsze tylko Biedaczów, więc mi ciężko stwierdzić czy z głównego czy z Podkudłacza.
Ja tam nigdy nie byłam tzn. w tamtych rejonach. Mój pradziadek Roman Gut (jego babka macierzysta była z Brudniaków) urodził się w niedaleko Bóbrki na obecnej Ukrainie, gdzie rodzina przeniosła się na kilka lat przed jego narodzinami. Ślub jego rodziców miał miejsce jeszcze w Giedlarowej.
A posiadacie może jakieś wiadomości dotyczące zasobu w archiwum diecezjalnym w Przemyślu dotyczące tamtego terenu?

Offline

 

#11 2014-04-09 14:23:18

mbrudniak

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2014-04-09
Posty: 5
Punktów :   

Re: Brudniak

W waszej dyskusji pojawia się problem pochodzenia nazwiska. Podam Wam pewne informacje - nieco odległe, ale warte uwagi. Otóż w XV-XVI wieku za określone zasługi - w tym wojenne - nadawano ziemie. W puszczy Sandomierskiej były dzikie tereny. Zagospodarowywano je, osadzając np. Tatarów (co widać idąc przez Giedlarową), nadając ziemie polskiej szlachcie.
Źródła, które zacytuję znajdują się w bibliotece Instytutu Słowianoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Herbarz Polski cz.I   Wiadomości Historyczno - Genealogiczne o rodach szlacheckich.
Adam Boniecki T I W-wa 1899 str 151
"Brudniakowie h. Brudne Misy v. Przyjaciel z brudniaków z Ziemii Wiskiej. Akta wiskie wspominają o Januszu, Wieleborze i Bartłomieju - 1455 r, Arnoldzie 1457, Pawle synu Janusza 1484, Urbanie, Pawle,Jakóbie,Bernardzie, Marcinie i Wawrzyńcu 1484r (Mil). Prawdopodobnie zwali się później Brudnakowskimi."
Herb przedstawia misę w której jest serce przebite strzałą.
Herb ten jest wspomniany również w słowniku staropolskich nazw osobowych Taszyckiego z 1965r.
I drugie źródło:
Ignacy Kapica - Milewski  HERBARZ Kraków 1870r  str 21
" 23. Dom Bronaków herbu Brudne Misy albo Przyjaciel.
Dobra dawniej Brudniaki, ateraz Bronaki zwane w ziemii wiskiej...
1453. in Actis terrestribus Visnensibus Janusius Brudnak scribit se.
1455. ibidem Janusius, Wieleborius et Bartholomaeus Brudnakowie scribunt se.
1457. ibidem Arnoldus Brudnak scribit se.
1469. ibidem Janusius i Bartholomaeus de Brudnaki scribunt se.
1484. ibidem. Nomine serenissi morum Conradi, Boleslai, et Joanius Ducum Mazoviae, inter Urbanum de Brudnaki et Paulum,Jacobum, Bernardum, Martinum ac Laurentium Patruos ejus de Brudnaki ex clenodio Brudne Misy positum vadium.
1552. ibiden. Jacobus Brudnak judex terrestris Visnensis scribit se.
1679. in Actis castrensibus Visnensibus Albertus Bronak vicepalatinus terrae Visnensis scribit se"

W okolicy Wiznej (Łomża) nie znalazłem współcześnie tych nazwisk. Jest nad czym pomyśleć. Pozdrawiam M. B.

Offline

 

#12 2014-04-10 14:08:17

 szymek10113

Użytkownik

Skąd: Skwierzyna
Zarejestrowany: 2011-08-03
Posty: 61
Punktów :   

Re: Brudniak

Witam!

Czyli jeszcze nie da się połączyć mojego 5xpradziadka Walentego Brudniaka (ur. ok 1772 w Biedaczowie), tego, o którym wspominał Genek (dzięki któremu wiem o Brudniakach) z Waszymi Brudniakami?

Pozdrawiam

Grzegorz

Offline

 

#13 2014-04-11 02:12:19

wowawawa

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2014-03-01
Posty: 5
Punktów :   

Re: Brudniak

Witam
mbrudniak, wielkie dzięki, miód na serce, moje wybujałe ego zostało dowartościowane (i to z innej gałęzi niż się spodziewałem). Szczególnie herb mi się podoba, bardzo cool'owy, nie koniecznie olds-. Ciekawe czy walczyli pod Grunwaldem ? Gdzieś powinny być nadania szlacheckie, chyba że na którymś przełomie dziejów zaginęły. Kiedy ze szlachty przeobrazili się w chłopów i dlaczego. Kiedy przemigrowali z Mazowsza na Podkudłacz.

Pozdrawiam

ps. nina_inka już wiem że wszyscy pochodzimy z Biedaczowa Podkudłacza. Te 18 dzieciorów to klucz do sprawy, znany i wspominany w podaniach rodzinnych.

Ostatnio edytowany przez wowawawa (2014-04-11 02:25:09)

Offline

 

#14 2014-04-14 01:14:41

wowawawa

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2014-03-01
Posty: 5
Punktów :   

Re: Brudniak

Witam
Przejrzałem Wiznę i okolice. Błota i mokradła, obok Park Biebrzański. Miałem rację podejrzewając pochodzenie nazwiska od brodzenia. Ludzie z bagien. U zwykłe to relikt przeszłości. Kiedy krystalizował się język polski to już zapomniano o etymologii tego nazwiska. Pierwsze zapisane zdanie w języku polskim "Daj, ać ja pobruszę, a ty poczywaj." to okolice 1270r (i jest to zapis zlatynizowany, a nie gramatyczny w rozumieniu dzisiejszym). Te misy mnie intrygują. Musiały mieć związek z jakąś tragiczną historią. Rodzina stara - średniowiecze. Powstanie herbu datuje się na 1166r, nadany przez Henryka Sandomierskiego potomkom rycerza Mirosława w czasie wojny z pogańskimi Prusami.
Wizna jest jednym z najstarszych grodów Mazowsza. Przed potopem szwedzkim to było znaczne miasto. Wygląda na to że spora część Brudniaków wyemigrowała stąd po potopie (po 1660r). Biedaczów powstał tuż po Brzózach Królewskiej i Stadnickiej, przełom XVI I XVII wieku, więc akurat była możliwość osiedlenia. Pytanie tylko czy to jeden osobnik tak zaludnił naszą okolicę czy większa liczba. Niby płodni twórcy, to i przez 300 lat zasiedlili gminy wokół Leżajska. Już wiem że mój pradziad Maciej Brudniak, jego brat Antoni mieszkali w dwóch drewnianych chałupach na Podkudłaczu, a odziedziczyli parcelę po ojcu, jak wynika z powyższego, Wojciechu. Wiem też że w rodzinie po kądzieli mieliśmy przodków Nowaków. Czyli na Podkudłaczu Brudniaki mieszkali w pierwszej połowie XIX wieku. Z subiektywnej mojej analizy rodziny też wynika że byli wolnego stanu, a nie pańszczyźniani. I na pewno na tyle zamożni że pomimo mnogiej prokreacji dawali sobie radę. W obrębie I wojny światowej udało się im wykształcić na poziomie studiów wyższych brata mojej babki.
Możliwe że wymieniony Walenty był ich i naszym protoplastą. A skoro urodził się w 1772r to jego ojciec albo też był tam rodzony, albo się osiedlił. Czyli docieramy do połowy XVIII wieku, to 100 lat po wojnie ze Szwedami.
Pozdrawiam

Ostatnio edytowany przez wowawawa (2014-04-14 12:42:33)

Offline

 

#15 2014-04-14 16:19:03

mbrudniak

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2014-04-09
Posty: 5
Punktów :   

Re: Brudniak

Jest człowiek, który bada historię ziemi wiźnieńskiej. jego parametr to: apszczol@sgh.waw.pl
Zamieścił listę rodów szlacheckich z tamtych okolic. Wśród kilkudziesięciu pozycji jest:
Nazwisko: Bronakowski
Oboczność: Brudnak, Bronak
Gniazdo: Brudnaki
Przysiółki: Olki, Piotrasza
Parafia: Jedwabne
Herb: Brudne Misy

To jest intrygujące. Myślę jednak, że powinniśmy skoncentrować się na ustaleniu genealogii realnej, tej z Biedaczowa.
Może komuś uda się naszkicować lokalne drzewko...  a my będziemy dodawać gałązki!
                           Pozdrawiam - M.B.

Ostatnio edytowany przez mbrudniak (2014-04-14 22:02:45)

Offline

 
stat4u

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
Penthouse Apartman Bulevar Sarajevo prawnik rozwody kraków