historia leżajska

Niezależne forum dla fascynatów dziejami Lezajska


#1 2014-05-10 22:01:54

Janowiak

Użytkownik

Zarejestrowany: 2012-09-04
Posty: 24
Punktów :   

"Janowskie Korzenie" 2014, nr 22

Witam,

tak jak już pisałem w innym temacie, w kolejnym odcinku cyklu, w którym prezentowane są dokumenty dotyczące oddziału Józefa Zadzierskiego "Wołyniaka"/Adama Kusza "Adama", opublikowane zostało kolejne źródło dotyczące sprawy plotki o likwidacji "Wołyniaka" przez swoich żołnierzy. W tym konkretnym przypadku w zaprezentowanym dokumencie można znaleźć informację, że Zadzierski został zastrzelony przez swojego zastępcę, Adama Kusza "Adama".

Nie wykluczam, że sprawa będzie miała ciąg dalszy w postaci kolejnych publikacji, ponieważ już po stworzeniu wspomnianej wyżej publikacji dotarłem do kolejnych informacji, które myślę, że warto opublikować.

Więcej na temat najnowszego numeru "Janowskich Korzeni" tutaj - http://www.janowlubelski.pl/aktualnosci … nowy-numer

pozdrawiam

PS. Z góry zastrzegam, że o pewnym potknięciu, które mi się przytrafiło podczas pisania omawianej publikacji, a które spostrzegawczy czytelnicy na pewno wyłapią, już wiem.

Edit:

PS2. Być może ważny będzie dla niektórych fakt, że w publikacji zostało opublikowane zdjęcie oddziału Kusza z 1948 r., które według mojej wiedzy jeszcze nie było wykorzystywane w literaturze.

Ostatnio edytowany przez Janowiak (2014-05-10 22:05:52)

Offline

 

#2 2014-05-26 20:10:12

Plumer

Użytkownik

Zarejestrowany: 2011-07-07
Posty: 99
Punktów :   

Re: "Janowskie Korzenie" 2014, nr 22

Z niezmiennym uznaniem i podziwem wziąłem do ręki kolejny numer "Janowskich Korzeni". Zarówno poziom edytorski jak i zawartość może budzić niekłamaną zazdrość wśród mieszkańców innych miejscowości, którzy nie posiadają tak regularnie ukazującego się periodyku zawierającego materiały związane z historią regionu. W bieżącym numerze wiele jak dla mnie interesujących artykułów. Oprócz ww. można tam znaleźć D.Garbacza o pacyfikacji Borowa, bardzo ciekawe artykuły T. Żuławskiego i tekst wykładu J. Markiewicza z 1987 r. I na dodatek wszystkie publikacje bogate w fotografie i ilustracje. Jeszcze raz gratuluję i pozdrawiam.

Ps. Mam jedno pytanie dlaczego dwa razy w przypisach zamiast Adama Kusza widnieje Piotr Kusz

Offline

 

#3 2014-05-27 21:17:24

Janowiak

Użytkownik

Zarejestrowany: 2012-09-04
Posty: 24
Punktów :   

Re: "Janowskie Korzenie" 2014, nr 22

Witam !

Plumer napisał:

Z niezmiennym uznaniem i podziwem wziąłem do ręki kolejny numer "Janowskich Korzeni". Zarówno poziom edytorski jak i zawartość może budzić niekłamaną zazdrość wśród mieszkańców innych miejscowości, którzy nie posiadają tak regularnie ukazującego się periodyku zawierającego materiały związane z historią regionu. W bieżącym numerze wiele jak dla mnie interesujących artykułów. Oprócz ww. można tam znaleźć D.Garbacza o pacyfikacji Borowa, bardzo ciekawe artykuły T. Żuławskiego i tekst wykładu J. Markiewicza z 1987 r. I na dodatek wszystkie publikacje bogate w fotografie i ilustracje. Jeszcze raz gratuluję i pozdrawiam.

Dziękuję za dobre słowo.

Plumer napisał:

Ps. Mam jedno pytanie dlaczego dwa razy w przypisach zamiast Adama Kusza widnieje Piotr Kusz

Gdyż takie tytuły mają jednostki archiwalne, z których pochodzą dokumenty wykorzystane do stworzenia publikacji. Dla osób dość dobrze znających literaturę przedmiotu nie powinna to być jednak żadna nowość. Tak samo jest bowiem w książce Piotra Chmielowca o łańcuckim UB, który do czasu publikacji omawianej edycji bodajże jako jedyny wykorzystał w swojej publikacji dokumenty z jednostki archiwalnej z Piotrem Kuszem w tytule, pochodzącej z archiwum rzeszowskiego IPN.

Nadmienię, że swego czasu trafiłem na informacje tłumaczące omawiane zapisy i być może coś się kiedyś z tego urodzi.

pozdrawiam

Offline

 

#4 2014-05-28 09:05:34

Plumer

Użytkownik

Zarejestrowany: 2011-07-07
Posty: 99
Punktów :   

Re: "Janowskie Korzenie" 2014, nr 22

Janowiak napisał:

Tak samo jest bowiem w książce Piotra Chmielowca o łańcuckim UB, który do czasu publikacji omawianej edycji bodajże jako jedyny wykorzystał w swojej publikacji dokumenty z jednostki archiwalnej z Piotrem Kuszem w tytule, pochodzącej z archiwum rzeszowskiego IPN.

Nadmienię, że swego czasu trafiłem na informacje tłumaczące omawiane zapisy i być może coś się kiedyś z tego urodzi.

pozdrawiam

A to ciekawe! Mam publikację Piotra Chmielowca i nie zwróciłem na to uwagi. Widocznie mało uważnie czytałem przypisy Jeszcze raz gratuluję wydawnictwa (mam przeczucie, że jeszcze nie raz skorzystam) i jednocześnie żałuję, że w Leżajsku nie ukazuje się coś na kształt "Janowskich Korzeni". Jest co prawda "Almanach" (i dobrze, że jest!), ale to trochę inna liga. Pozdrawiam Janowiaków.

Offline

 
stat4u

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
Lodging Norfolk Island nocleg ciechocinek