historia leżajska

Niezależne forum dla fascynatów dziejami Lezajska


  • Index
  •  » Genealogia
  •  » Rodzina Machów w biedaczowie około końca XIX wieku

#1 2018-02-07 00:20:37

Jmack1980

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2018-02-07
Posty: 1
Punktów :   

Rodzina Machów w biedaczowie około końca XIX wieku

Przeprosiny z góry za straszne tłumaczenie (musiałem użyć google;)).

Witaj!

Jestem Amerykaninem polskiego pochodzenia, który nie ma obecnie zbyt wielu informacji, gdy mój pradziadek przybył tu w Stanach Zjednoczonych. Wiem, że urodził się w 1879 r. W Biedaczowie, a jego zawód był "kamienną ostrzarką", a nazywał się Francis Mach (ur. Żonaty Catherine Mary Gut (ur. 8/7/1877) i raz w Ameryce osiadł w Auburn NY. To jest granica tego, co wiemy, i nie mam tutaj kontaktu z rodziną, która może mi pomóc. Miałem nadzieję, że ktoś może mieć jakieś (lub jakiekolwiek) informacje na temat rodziny Machów w okolicach Biedaczowa pod koniec XIX wieku.

Każda pomoc będzie bardzo mile widziana

Dziękuję Ci.

-John Mack (dawniej Mach).

=======================================================

Apologies in advance for the terrible translation (I had to use google ). 

Hello! 

I'm an American of Polish descent who does not currently have much information beyond when my great-grandfather arrived here in the United States.  I know he was born in 1879 in Biedaczow, his listed profession was 'stone sharpener', and that his name was Francis Mach (b. 8/4/1879 - d. 4/16/1920).  He Married Catherine Mary Gut (b.8/7/1877) and once in America they settled in Auburn NY.  That's the limit of what we know, and I don't have any contact with extended family here that can help me learn more.  I was hoping someone might have some (or any) information on the Mach family in & around the Biedaczow area in the late 1800's.

Any help would be greatly appreciated

Thank you.

-John Mack (formerly Mach).

Offline

 

#2 2018-02-07 12:31:44

perf

Użytkownik

Zarejestrowany: 2009-05-17
Posty: 109
Punktów :   

Re: Rodzina Machów w biedaczowie około końca XIX wieku

Hello,

Your great-grandfather's birth record shoud be available in National State Archive in Rzeszów. They are storing vital book 1871-1912 (births) from Biedaczów.Please notice, that Biedaczów residents attended to RC Church in Giedlarowa at that time. Do you have any information about Franciszek's parents ?  His passenger list doesn't contain information who stayed in Biedaczów ? Surname MACH is origin from Żołynia town, but very common in whole area today. Catherine's surname GUT is common in Giedlarowa.

Offline

 
  • Index
  •  » Genealogia
  •  » Rodzina Machów w biedaczowie około końca XIX wieku
stat4u

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
Vorstadtoase für 2 - Netflix, Parkplatz, Nähe... 酒店 巴特维尔德巴德 przeprowadzki warszawa hotel wellness w Ciechocinku