historia leżajska

Niezależne forum dla fascynatów dziejami Lezajska

  • Nie jesteś zalogowany.
  • Polecamy: Komputery

  • Index
  •  » Historia
  •  » Gdzie służyli w wojsku ludzie z okolic Lezajska?

#1 2010-04-05 22:07:02

genek72

Administrator

7248598
Zarejestrowany: 2009-04-18
Posty: 1137
Punktów :   

Gdzie służyli w wojsku ludzie z okolic Lezajska?

W zapiskach posiadam wiele ciekawych takich informacji ale nie potrafie powiedzie gdzie stacjonowały te jednostki... Wię może ktoś wie ;-)
1.    Jerzy Proń z Przychojca, Jan Siuzdak z Huciska, Józef Owsik, Józef Baj, Tomasz Martula i Eliasz Kieling ze St. Miasta Andrzej Baj z Leżajska, Wojciech Kulpa z Grodziska. Andrzej Czop z Wierzawic w 1842 służba w II batalionie landwery
2.    W II batalionie landwery 40 kompanii służył Michał Miazga z Łukowej
3.    Franciszek Sroka na pocz. l. 40-tych XIX w . służył w CR Regimencie Piechoty Mazuhelli (Szeregowiec czasowo zwolniony z legionu piechoty Cesarsko Królewskiego hrabiego Mazzuchelli No. 10, pierwszy batalion, trzecia kompania).
4.    Grzegorz Kisielewicz z Leżajska w l. 40tych XIX w. służył w ułanach Schwarzenber
5.    Aloizy Kallaus był nadlekarzem w CK 2 Pułku Kirasjerów Arcyksięcia Franciszka de Erte (chyba od 1841). Wachmistrzem w Regimencie kirasjerów był Józef Gnändiger z Moraw zam. w Leżajsku. Kapralem w tym samym okresie był Wencel Kühn. Do tego składy dodałbym Ferdynanda Gassnera z Wiednia, który w Leżajsku w poł. XIX w. miał funkcję nadpiekarza wojskowego
6.    Józef Wojakiewicz urlopnik Regimentu Barona Koudelka (?) http://aordycz.com/aord2/8426.html
7.    Józef Madej ur. ok. 1821 r. żołnierz 3 pułku Dragonów cesarza Franciszka Józefa
8.    W 40 pułku piechoty Barona Rossbach służył w l.60-tych XIX w. Józef Pękala z Wierzawic, Wojnar z Jelnej,
9.    Andrzej Dziób z Wierzawic ur. ok. 1836 r. służył w CK Marynarce Wojennej (więcej na jej temat:  http://austro-wegry.info/f41.htm?sid=88 … 054ff2b305 )
10.    Jan Gołąb z Wierzawic w l. 60tych XIX w. służył w CK 8 Pułku Artylerii
11.    Szymon  Bochenek z Giedlarowej w l. 60tych XIX w. służył w CK 57 Pułku Piechoty Meklenburskiej
12.    Wojciech Dąbek z Giedlarowej w l. 60tych XIX w. służył w II Pułku Ułanów Schwarzenberg
13.    Jan Cisek http://aordycz.com/aord2/12428.html z Leżajska służył w CK I Pułku Artylerii Franciszka Józefa
14.    Karol Miedziocha z Leżajska służył w CK 24 Pułku Strzelców w 5tej Kompanii
15.     Marcin Kowal z Łukowej służył w 13 Pułku Ułanów Hrabiego Trani
16.    Wojciech Śliż z Jelnej ur. ok. 1839 r. oraz Jan Gondek z Wierzawic służyli w garnizonie szpitalnym w Krakowie
17.    Michał Pękala ur. ok. 1837 r. w Wierzawicach – służba w CK 57 Pułku Marynarki; w marynarce służył również Antoni Szarzyński z Giedlarowej
18.    Antoni Karaś z Wierzawic – „szeregowiec od furwerów Depo nr 5 ;także Antoni Szewczyk z Przychojca – „Fuhrwehsen Depo”
19.    Maciej Rumiż ur. ok. 1842 r. w Starym Mieście – służył w 4 Pułku Artylerii 11 Baterii
20.    Jakub Żuraw ur. ok.  1842 w Łukowej – służył w CK 13 pułku Piechoty
21.     Tomasz Ciągło z Jelnej -  24 Batalion Strzelców Polnych 3 Komp.
22.    Błażej Marcinowski z Przychojca – „od Fuhrwesów 5tej Eskadry”
23.    Walenty Szpila ur. ok. 1842 r. w Leżajsku – CK artyleria Forteczna Batalionu 6
24.     Ignacy Sawicki  ur. ok. 1843 r. w Leżajsku - CK artyleria Forteczna Batalionu 4
25.    Tomasz Śliż ur. w 1862 w Starym Mieście – jeden z najstarszych  wpisów o rezerwiście z 90 Pułku Piechoty (utworzony w 1883 r. ), a z Leżajska Ignacy Piziak ur. w 1862 r.

Offline

 

#2 2010-05-06 22:04:24

genek72

Administrator

7248598
Zarejestrowany: 2009-04-18
Posty: 1137
Punktów :   

Re: Gdzie służyli w wojsku ludzie z okolic Lezajska?

Dzieki forum austro-węgry http://austro-wegry.info/index.htm troszkę informacji o tych jednostkach: Krakał jest wielki
No cóż, pozostaje Ci polecić podstawową literaturę, czyli Baczkowskiego ("Pod czarno - żółtymi sztandarami") i Rydla ("W służbie cesarza i króla"). Te publikacje dają orientację o zasadach służby wojskowej i organizacji ck wojska, czasie służby, w jakim wieku wcielano itd., a także sporo informacji o jednostkach stacjonujących w Galicji. Potem zaś schematyzmy - szukaj poszczególnych jednostek. Sporo schematyzmów jest w sieci. Co do jednostek, to trochę ci rozszyfruję:
genek72 napisał/a:
służył w CR Regimencie Piechoty Mazuhelli (Szeregowiec czasowo zwolniony z legionu piechoty Cesarsko Królewskiego hrabiego Mazzuchelli No. 10, pierwszy batalion, trzecia kompania). 

10 Infanterie Regiment Graf Mazzuchelli, czyli 10 pułk piechoty honorowego szefostwa tegoż hrabiego. Później honorowym szefem pułku (Regimentsinhaberem) był Gustaw V król Szwedów, Gotów i Wenedów.

genek72 napisał/a:
ułanach Schwarzenber 

Ulanen Regiment "Fürst zu Schwarzenberg" Nr. 2, czyli 2 pułk ułanów księcia schwarzenberga.

genek72 napisał/a:
2 Pułku Kirasjerów Arcyksięcia Franciszka de Erte
- 2 Kuerassieren Regiment Erzherzog Ferdinand d'Este, późniejszy 2 pułk dragonów - Dragoner Regiment "Graf Paar" Nr.2. Od bodajże 1860 pułki kirasjerów przemianowano na pułki dragonów.

genek72 napisał/a:
urlopnik Regimentu Barona Koudelka

Urlopnik, czyli zwolniony ze służby - odsłużył wojsko i zwolniono go do cywila, co określano słowem "Urlaub" - nie był to urlop w rozumieniu dzisiejszym. Urlopnik taki to po po prostu rezerwista, mógł zostać powołany do służby w razie mobilizacji czy wojny.
A regiment Barona Koudelki to 40 pułk piechoty - 40 Infanterie Regiment Freiherr von Koudelka. Później Regimenstinhaberem był baron Rossbach (Freiherr von Rossbach, piszesz o nim dalej w punkcie 8 ), a jeszcze później generał von Pino.

genek72 napisał/a:
CK 57 Pułku Piechoty Meklenburskiej 
, czyli 57. Infanterie-Regiment Grossherzog Friedrich Franz von Mecklenburg-Schwerin, 57 pułk piechoty Fryderyka Franciszka, wielkiego księcia von Meklemburg - Schwerin. Później RI był książę (Prinz) Sachsen-Coburg-Saalfeld.

genek72 napisał/a:
CK 24 Pułku Strzelców 
- pierwsza zagwozdka. Formacje strzelców były zorganizowane w bataliony, z wyjątkiem cesarskich strzelców tyrolskich (ale w tej formacji nigdy nie było pułku z numerem 24). Istniał za to 24 batalion strzelców (Feldjaegerbataillon), ale to była jednostka węgierska, uzupełniana z okolic Budapesztu, więc Twój krajan raczej w niej nie mógł służyć. Poza tym, bataliony nie miały aż 5 kompanii. Pozostaje więc 24 pułk strzelców, dawny 24 pułk piechoty landwery (obrony krajowej; jednostki piechoty Landwery od kwietnia 1917 nosiły miano strzelców - Schuetzen). Tylko że... 24 pułk był akurat z Wiednia i służyli w nim sami wiedeńczycy, dolnoaustriaccy Niemcy. Być może coś więcej powiedziałaby informacja o latach służby (od kiedy do kiedy), albo chociaż dacie urodzenia Karola Miedziochy.

genek72 napisał/a:
13 Pułku Ułanów Hrabiego Trani 
- słynni Trani-Ulanen. 13 Ulahnen Regiment Graf von Trani, Prinz beider Sizilien, czyli 13 pułk ułanów hrabiego Trani, księcia obojga Sycylii. Jednostka wsławiona szarża pod Custozzą, pod dowództwem pułkownika (wtenczas) Maksymiliana Rodakowskiego. Późniejszym RI był hrabia (Graf) Paar, a po nim - generał von Böhm-Ermolli.

genek72 napisał/a:
w garnizonie szpitalnym w Krakowie 

To na 100 % chodzi o 15 szpital garnizonowy (Garnison-Spital 15).

genek72 napisał/a:
CK 57 Pułku Marynarki
- nieporozumienie. 57 nie miał nic wspólnego z flotą, był pułkiem piechoty armii lądowej.

genek72 napisał/a:
„szeregowiec od furwerów Depo nr 5 ;także [...] „Fuhrwehsen Depo” 
- Fuhrwerks Depot 5, czyli skład wozów nr 5. Fuhrwesen Depot to skład materiałów taborowych. To są bardziej nazwy wojskowych obiektów magazynowych, niż jednostek; znam takie klimaty są to zapewne jakieś pododdziały zaplecza 10 dywizjonu taborów (Train Division 10), ale niekoniecznie, w końcu wszystkie jednostki miały transport konny i używały wozów taborowych różnych typów (oj, było tego...). Obawiam się, że więcej o nich nie znajdziesz i tu Ci schematyzm żaden nie pomoże, chyba że wiesz w którym mieście ci dwaj służyli. Wówczas na starych wojskowych planach miast garnizonowych można próbować namierzyć te składy, bo to, powtórzę, zapewne są nazwy nie tylko pododdziałów, ale i zarazem używanych przez nie zespołów magazynowych.


genek72 napisał/a:
24 Batalion Strzelców Polnych 3 Komp.
No proszę, masz jednak 24 Feldjaegerbataillon, czyli 24 batalion strzelców (broń Boże polnych - to archaizm, w dzisiejszej polszczyźnie nie do przyjęcia; czlon "Feld" w nazwie tych jednostek brał się stąd, że nie były to zwykłe jednostki piechoty liniowej, lecz formacje stworzone do walki w luźnym szyku, w trudniejszym terenie - w lasach, wśród zabudowań, wzgórz itp, uzbrojone w broń gwintowaną i formowane z ludzi obytych z bronią - myśliwych, leśniczych, kłusowników, młynarzy (mieli prawo polować, więc umiel strzelać) i tym podobnych. Oczywiście dotyczy to okresu mniej więcej wojen napoleońskich, potem to się bardzo wyrównało ze zwykłą piechotą zarówno jeśli chodzi o broń, jak i taktykę - no i zostały tylko inne mundury i tradycja). To zapewne i Miedziocha służył w tym właśnie batalionie - musisz prześledzić w schematyzmach, co łączyło tę jednostkę z Leżajskiem.

genek72 napisał/a:
„od Fuhrwesów 5tej Eskadry” 
- tu jest łatwiej, chodzi o 5 szwadron taborów, zapewne 10 dywizjonu taborowego. w jednostkach taborowych obowiązywała terminologia kawaleryjska były więc szwadrony i dywizjony. Warto by poznać czasokres - struktura jednostek taborowych była zmienna w czasie, zresztą jak każdych innych. Co to były "Fuhrwesy", to już pisałem.


Uff, to tyle z głowy na szybko

Offline

 

#3 2010-06-04 10:36:49

genek72

Administrator

7248598
Zarejestrowany: 2009-04-18
Posty: 1137
Punktów :   

Re: Gdzie służyli w wojsku ludzie z okolic Lezajska?

Ciekawą służbę miał Jan Miazga ur. 1902 w Brzózie Królewskiej- w wojsku był szeregowcem 51 pułku piechoty - przy P.K.U. w Nisku i ordynansem majora
Józef Kazak ur. 1900 w Starym Mieście - por. 20 pap w Brzeżanach

Offline

 

#4 2010-08-19 20:36:07

 aord

Użytkownik

Call me!
Skąd: Leżajsk
Zarejestrowany: 2009-04-18
Posty: 378
Punktów :   
WWW

Re: Gdzie służyli w wojsku ludzie z okolic Lezajska?

Franciszek Dziki ur 3 IV 1878 w Kuryłówce. Syn Michała i Anastazji Ćwikła. http://aordycz.com/aord/8959.html
– kanonier służył w 1 DYW.ART. POL. LEG. zmarł 13 IX 1916 r na meningitis. (O nim jest artykuł w Almanachu nr 5).
Pochowany na Cmentarzu wojennym w Krakowie nr 388 - okręg X. 
Na cmentarzu tym są trzy kwatery, w których pochowani są żołnierze wojen.
We wszystkich tych kwaterach spoczywa ogółem około 6600 żołnierzy (w tym austro - węgierscy, polscy legioniści zmarli w latach 1914 - 1918, żołnierze polscy z garnizonu krakowskiego zmarli od 1918 do 1939, żołnierze rosyjscy polegli w latach wojny oraz zmarli po jej zakończeniu).
Największą kwaterą z okresu I wojny jest kwatera umiejscowiona wzdłuż ogrodzenia od ul. Żelaznej, są tu groby z tablicami imiennymi jak również groby tylko z krzyżami żeliwnymi nieznanych żołnierzy. Od strony ul. 29 Listopada, wzdłuż ogrodzenia, znajdujemy nagrobki ujęte w betonowe krawężniki i zwieńczone typowymi krzyżami dwóch rodzajów (z płaskowników i żeliwnymi z miejscem na tabliczkę emaliowaną na skrzyżowaniu ramion). W trzeciej kwaterze (na cmentarzu wojskowym) leżą ofiary w Wojny Bolszewickiej i II wojny światowej czterech armii walczących.

http://www.polegli.tgcp.pl/miasto.php?l … 85&order=n

Offline

 

#5 2010-10-03 10:08:20

 aord

Użytkownik

Call me!
Skąd: Leżajsk
Zarejestrowany: 2009-04-18
Posty: 378
Punktów :   
WWW

Re: Gdzie służyli w wojsku ludzie z okolic Lezajska?

Jan Domański ur 7 VI 1870 zm 14 V 1897 cmentarz klasztorny w Leżajsku. 27 Dywizja Wołyńska AK. Czy komuś wiadomo coś więcej o Janie? Pochowany jest z Marią Domańską ur 30 X 1897 zm 7 IV 1990

Offline

 

#6 2010-10-03 10:50:32

genek72

Administrator

7248598
Zarejestrowany: 2009-04-18
Posty: 1137
Punktów :   

Re: Gdzie służyli w wojsku ludzie z okolic Lezajska?

Coś tutaj przekombinowałaś. Zm. w 1897 później był w AK a córka jest pogrobowa.

Offline

 

#7 2010-10-03 15:57:56

 aord

Użytkownik

Call me!
Skąd: Leżajsk
Zarejestrowany: 2009-04-18
Posty: 378
Punktów :   
WWW

Re: Gdzie służyli w wojsku ludzie z okolic Lezajska?

Jan Domański ur 7 VI 1870 zm 14 V 1977 cmentarz klasztorny w Leżajsku. Skąd wiesz, że Maria jest córką?

Ostatnio edytowany przez aord (2010-10-03 15:58:13)

Offline

 

#8 2010-10-03 16:12:04

genek72

Administrator

7248598
Zarejestrowany: 2009-04-18
Posty: 1137
Punktów :   

Re: Gdzie służyli w wojsku ludzie z okolic Lezajska?

Po prostu nie chce mi się wierzyc aby 70 latek działał w 27 Dywizji Wołyńskiej AK. Wnioskuje więc że jest to błąd . Jak bede koło klasztoru to zajrzę na ten cmentarz i sprawdzę (chyba że masz zdjęcie)

Offline

 

#9 2011-11-06 01:18:42

 aord

Użytkownik

Call me!
Skąd: Leżajsk
Zarejestrowany: 2009-04-18
Posty: 378
Punktów :   
WWW

Re: Gdzie służyli w wojsku ludzie z okolic Lezajska?

Ludzie z parafii Tarnawiec służący w ck Reg Ruprechta 40.comp
Zawada Jan * 1848 zm 29 VII 1870, lat 22, gr-kat
Struk Prokop *  zm 13 X 1873, lat 29, gr-kat
Rusin Jan s. Jana i Ewy Łepko ur. 1844, ślub 17 VII 1870, lat 22, gr-kat z Maria Wróbel c. Jerzego i Paraskiewy Buczko
Sposobiec Jerzy, ślub 11 VII 1871, lat 25 gr-kat, z Marią Koba c. Bazylego i Paraskiewy Fedorko
Barycki Piotr, ślub 11 VII 1871, lat 32, gr-kat, z Paraskiewą Buczko c. Aleksego i Ewy Ziomko
Sęk Józef, ślub 8 II 1873, lat 28, gr-kat, z Marią Staroń c. Macieja i Anny Wnuk
Karwan Prokop s. Jerzego i Katarzyny Kuryło, gr-kat, ślub lat 30 12 XI 1872 z córką Jerzego Chudego i Kseni Dudko c. Michała
Kyc Tomasz (5 comp.), gr-kat, s. Michała i Wiktorii Lenart, ślub 13 XI 1877, lat 30 z Ksenią Pracoń wdową po Janie c. Dymitra Struk i Kseni Struk

Offline

 

#10 2011-11-06 01:40:21

 aord

Użytkownik

Call me!
Skąd: Leżajsk
Zarejestrowany: 2009-04-18
Posty: 378
Punktów :   
WWW

Re: Gdzie służyli w wojsku ludzie z okolic Lezajska?

29. Reg Artylerii
Ćwikła Józef s. Pawła i Marianny Buczko c. Aleksandra, ur. 1 III 1884 Kuryłówka, ślub 14 II 1906r, lat 24 z Marianną Wnuk c. Jana Wnuka i Marianny c. Gabriela Wnuka
53. pułk
Fus Stanisław s. Jana i Marii Masełek, ur 1 V 1896, Brzyska Wola 262, ślub 7 VII 1920, lat 24 z Marianną Śliwa c. Franciszka i Marianny Bęben
3. Pułk Ułanów
Hoser Leopold ur 14 V 1873 s. Henryka i Doroty Kurz, Kuryłówka 264, ślub 16 XI 1898 z Barbarą Timler c. Piotra i Barbary Hausner http://aordycz.com/aord2/4959.html
24. Pułk Artylerii WP
Stańko Stanisław Budy Przeworskie, Jarosław ur 27 II 1901, ślub I v. Władysława Lew, II v Anna Maria Kiełboń c. Michała i Ewy Janda (ślub 14 VII 1934)

Offline

 

#11 2011-11-07 09:29:07

 Ursi

Użytkownik

Skąd: Pomorze
Zarejestrowany: 2009-04-29
Posty: 313
Punktów :   
WWW

Re: Gdzie służyli w wojsku ludzie z okolic Lezajska?

aord napisał:

Ludzie z parafii Tarnawiec służący w ck Reg Ruprechta 40.comp
Zawada Jan * 1848 zm 29 VII 1870, lat 22, gr-kat
Struk Prokop *  zm 13 X 1873, lat 29, gr-kat
Rusin Jan s. Jana i Ewy Łepko ur. 1844, ślub 17 VII 1870, lat 22, gr-kat z Maria Wróbel c. Jerzego i Paraskiewy Buczko
Sposobiec Jerzy, ślub 11 VII 1871, lat 25 gr-kat, z Marią Koba c. Bazylego i Paraskiewy Fedorko
Barycki Piotr, ślub 11 VII 1871, lat 32, gr-kat, z Paraskiewą Buczko c. Aleksego i Ewy Ziomko
Sęk Józef, ślub 8 II 1873, lat 28, gr-kat, z Marią Staroń c. Macieja i Anny Wnuk
Karwan Prokop s. Jerzego i Katarzyny Kuryło, gr-kat, ślub lat 30 12 XI 1872 z córką Jerzego Chudego i Kseni Dudko c. Michała
Kyc Tomasz (5 comp.), gr-kat, s. Michała i Wiktorii Lenart, ślub 13 XI 1877, lat 30 z Ksenią Pracoń wdową po Janie c. Dymitra Struk i Kseni Struk

Widzę, że sporo da się wycisnąć z tych ksiąg
Tak, do roku utworzenia 90 IR w Jarosławiu (1889), poborowi z naszego terenu trafiali do rzeszowskiego 40 IR. Tylko że jego nazwa wyróżniająca pochodząca od honorowego właściciela (Inhaber) pułku zmieniała się kilkakrotnie.

Pozdrawiam z drugiego końca kraju

Offline

 

#12 2011-11-17 00:15:39

 aord

Użytkownik

Call me!
Skąd: Leżajsk
Zarejestrowany: 2009-04-18
Posty: 378
Punktów :   
WWW

Re: Gdzie służyli w wojsku ludzie z okolic Lezajska?

Ludzie z parafii Tarnawiec służący w ck Reg Baron Rossbach
Samulewicz Jan s. Jana i Ewy Socha wdowiec po Mariannie Krzywko z Kuryłówki, ślub w wieku 26 lat 13 lipca 1858r w Kuryłówce z 22 letnią Marianną Ciesakówną c. śp Michała Ciesaka rolnika i Ewy Kamieniec
Staroń Szymon s. Błażeja z Kuryłówki i Katarzyny Zych ślub 20 maja 1856r w wieku 27 lat z 32 letnią Anną Baj wdową po Michale Baju c. śp Mateusza Pękali i Marianny Ćwikła

Ludzie z parafii Tarnawiec służący w ck Reg Ruprechta 40.pułk piechoty
Ingram Jan Michał s. Michała i Małgorzaty Wildhirt; ur w Dzikowcu (Widenthal) zam. Dornbach par Tarnawiec; ślub 3 lutego 1869r z 29 letnią Katarzyną Beigert c. Jana Piotra Beigerta i Barbary Hausner  z Tarnawca http://aordycz.com/aord2/11449.html
Dubiel Wojciech s. Marcina i Katarzyny Działo ur i zam. w Brzyskiej Woli ślub 16 XI 1869  wieku 26 lat z 31 letnią Marianną Kucharz wdową po Antonim Kucharzu c. Sebastiana Buczulaka i Agaty Czernieckiej z Brzyskiej Woli
Jarzyna Wojciech s. Antoniego i Marianny z ojca Józefa Rosendorf z Brzyska Wola 203 wziął ślub 18 IX 1868r w wieku 25 lat z 17 letnią Oleną c. Stefana Mudko i Anny Trusz z Dąbrowicy

Ludzie z parafii Tarnawiec służący w 13 pułku ułanów
Kusy Łukasz s. zm. Jędrzeja Kusego i Magdaleny Wilkos ur 1843 i zam. Brzyska Wola. W 1869 r miał wziąć ślub w wieku 26 lat z 21 letnią Zofią Buczulak c. Krzysztofa Buczulaka i Marianny Kotulskiej. Do ślubu nie doszło, rozeszli się.

Ludzie z parafii Tarnawiec służący w 24 Batalionie Strzelców
Socha Wojciech s. Franciszka i Anastazji z Józefa Kruka; ur i zam. Brzyska Wola 141, w wieku 28 lat ślub 10 listopada 1868r z 26 letnią Józefą Hajdasz wdową po Janie c. Ignacego Sochy i Anastazji z ojca Jakuba Karasia zam. Brzyska Wola 163

Ostatnio edytowany przez aord (2011-11-19 02:20:34)

Offline

 

#13 2011-11-19 01:56:57

 aord

Użytkownik

Call me!
Skąd: Leżajsk
Zarejestrowany: 2009-04-18
Posty: 378
Punktów :   
WWW

Re: Gdzie służyli w wojsku ludzie z okolic Lezajska?

Ludzie z parafii Tarnawiec służący w 40.pułku piechoty
Ćwikła Walenty s. Jana i Marianny c. Stanisława Kyci z Brzyskiej Woli 183 w wieku 24 lat poślubił 21 września 1868r 18 letnią Apolonię Czerwonka c. Macieja i Katarzyny z ojca Jakuba Hacia z Brzyskiej Woli 65
Masełek Szczepan s. Szymona i Agnieszki z ojca Antoniego Gazdy z Brzyskiej Woli 31 w wieku 27 lat 26 lipca 1868r poślubił 21 letnią Franciszkę Górny c. śp. Adama i Doroty z Tomasza Lenarta z Brzyskiej Woli 9
Schönborn Krzysztof wyrobnik z Tarnawca s. śp. Fryderyka i Anny z Wendelina Beigerta w wieku 28 lat 26 lutego 1868 r poślubił 23 letnią Elżbietę Kahl ur Pławo (Schönanger), zam. W Tarnawcu  c. rolnika Wilhelma Kahla i Barbary z ojca Henryka Hausnera
Dołęga Franciszek wyrobnik ur Brzóza Stadnicka zam. Leżajsk  s. Mateusza komornika i Zofii z Franciszka Marzęciak w wieku 31 lat, 29 października 1868 r poślubił służącą 30 letnią Mariannę Jaworski ur w Kuryłówce, zam w Leżajsku c. (illegal) Reginy Jaworski

Ludzie z parafii Tarnawiec służący w 66. pułku wielk. Księcia Toskany
Skowronek Antoni rolnik s. Grzegorza i Marianny z Mikołaja Praconia z Brzyskiej Woli 218 poślubił 14 czerwca 1868r w wieku 31 lat Franciszkę Bucior c. Jędrzeja i Agnieszki z Wawrzyńca Sochy z Brzyskiej Woli 71

Ludzie z parafii Tarnawiec służący w CK wojska Hrabiego Palfy 14. Regiment Huzarów
Dawid Benjamin rel. rz-kat wachmistrz ur. Czik Czereda Siedmiogród zam. Rzeszów s. Aleksego Dawida Weroniki Szopos w wieku 23 lat poślubił 12 listopada 1865 r 30 letnią Małgorzatę Beigert z Tarnawca wdowę po koloniście Janie Beigert c. Antoniego Stelzera kolonisty i Barbary Jose http://aordycz.com/aord2/15642.html
Renn Grzegorz s. Michała Renna wyrobnika i Elżbiety Ruhn jako 27 letni młodzian ur Ruments na Węgrzech zam. Brzyska Wola poślubił 17 lipca 1864 r 20 letnią Katarzynę Juliannę Hausner c. śp Józefa Henryka kolonisty właściciela roli z Tarnawca http://aordycz.com/aord2/15959.html

Ludzie z parafii Tarnawiec służący w Regiment Mecklenburg Schwerin
Huber Alojzy kapral s. Piotra Hubera i Anny z Wilhelma Kahl, ur Mielec zam. Tarnawiec w wieku 30 lat poślubił 23 lipca 1865 r 34 letnią Katarzynę Dick z Tarnawca wdowę po Michale Dicku kolonisty z Dornbach c. Henryka Hausnera i Katarzyny Bilger http://aordycz.com/aord2/7502.html

Ludzie z parafii Tarnawiec służący w Regiment ck Mazuchelli
Harlender Stanisław ur Głębokie Przedmieście obw. Przemyśl zam. Jarosław s. Franciszka Harlendera kowala mieszkającego na Głębokiem Przedmieściu w Jarosławiu i Anny Stachowicz jako 30 letni młodzian 30 stycznia 1866 r poślubił 26 letnią Mariannę Hausner z Tarnawca c. Jana Hausnera kolonisty i Katarzyny Beigert. Podany jest też zapis jako Hallender. http://aordycz.com/aord2/16036.html

Ludzie z parafii Tarnawiec służący w ck Reg Baron Rossbach
Haydasz Jędrzej wdowiec po Anastazji Borkowski z Brzyskiej Woli s. śp Krzysztofa Haydasza i śp Zofii Leniart w wieku 32 lat poślubił 25 maja 1863 r 24 letnią Katarzynę Brzuska c. Michała rolnika i Marianny Socha z Brzyskiej Woli
Czerniecki Jędrzej z Brzyskiej Woli s. Bartłomieja Czernieckiego i Anastazji Kusy z Brzyskiej Woli w wieku 30 lat poślubił 30 stycznia 1860r 31 letnią Agnieszkę Cichoń ur Brzyska Wola wdowę po Mateuszu Cichoniu c. Kazimierza Masełka i Agnieszki Bzdoń
Ćwikła Michał s. Błażeja i Katarzyny Więcław z Kuryłówki w wieku 30 lat poślubił w 1858 r 19 letnią Annę Kłupko gr-kat z Kuryłówki c. Michała Kłupka i Marianny Wróbel http://aordycz.com/aord2/5002.html
Piebiak Jan z Jastrzębca s. Józefa Piebiaka i Rozalii Paciok w wieku 30 lat poślubił 18 lutego 1858 r 19 letnią Mariannę Maciąg c. śp Szczepana Maciąga i Reginy Łuszczak
Maciąg Jan z Jastrzębca s. śp Szczepana Maciąga i Reginy Łuszczak w wieku 27 lat poślubił 8 lutego 1858 r 21 letnią Franciszkę Łuszczak c. Błażeja Łuszczaka i Marianny Łuszczak

Ostatnio edytowany przez aord (2011-11-19 02:12:58)

Offline

 

#14 2011-12-23 11:16:59

genek72

Administrator

7248598
Zarejestrowany: 2009-04-18
Posty: 1137
Punktów :   

Re: Gdzie służyli w wojsku ludzie z okolic Lezajska?

Franciszek Michał Malec s. Franciszka i Antoniny Kowalewskiej por. pil. — F/O, ur. 6 I 1917. Absolwent SPL w Dęblinie (13 promocja), mianowany podporucznikiem pilotem 1 IX 1939. W Anglii przydzielony do 300 db w Hemswell. 8 VI 1942 na Vickers » Wellington Mk IV nr Q 1725 wystartował z zadaniem bombardowania Essen. Od chwili startu brak było wszelkiej łącznos'ci. Samolot został prawdopodobnie zestrzelony do morza przez niemieckiego myśliwca. Zginęła cała załoga: F/Lt M.S.K. Michałowski, F/O A.J. Paszkowski, Sgt E. Polak, Sgt J. Keryluk, Sgt L.I. Zalewski oraz por. Malec — był trzykrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych i Polową Odznaką Pilota.

Offline

 

#15 2011-12-28 11:56:15

genek72

Administrator

7248598
Zarejestrowany: 2009-04-18
Posty: 1137
Punktów :   

Re: Gdzie służyli w wojsku ludzie z okolic Lezajska?

Peitler Zygmunt Karol
[1912-1984], oficer sł. st. art. WP, por.[1939], w konspiracji ZWZ-AK, kpt. [1943], ps. „Zyg”, „Zygmunt” vel Hordywicz
K-mdt IV Rejonu w Obwodzie Warszawa – Mokotów ZWZ-AK.
Ur. 13 X 1912 w Leżajsku, syn Stefana i Weroniki. Absolwent szkoły średniej. W okresie 1931 – 1932 odbywal służbę w Szkole Podchorążych Rezerwy Artylerii we Włodzimierzu Wołyńskim. W latach 1933-1935 w Szkole Podchorążych Artylerii w Toruniu. Promowany na stopień ppor. sł. st. art. 15 VIII 1935 z przydziałem do 1 pan na stanowisko d-cy plutonu. Do stopnia por. awansowany 19 III 1939. W VII 1939 dowodził 4 baterią II dywizjonu 1 pan. W kampanii wrześniowej 1939 bierze udział na stanowisku d-cy 3 baterii w 12 dywizjonie artylerii najcięższej. Walczył z wrogiem na szlaku bojowym 12 dan, który dotarł do Dubna, a potem po sowieckiej agresji d-ca 12 dan mjr A. Toczyski  skierował dyon w kierunku zachodnim. 19 IX 1939 12 dan dołączył do artylerii Grupy „Dubno” . 24 IX 1939  oddziały grupy zostały otoczone przez oddziały niemieckie. D-ca 12 dan nie podporządkował się rozkazowi kapitulacji i wyprowadził swój oddział z kotła. W rejonie m. Grabowiec dywizjon zostaje rozwiązany. Po zakończeniu kampanii wrześniowej 1939 powraca do Warszawy. Podejmuje działalność konspiracyjną w ZWZ/AK na terenie V Obwodu ZWZ/AK Warszawa-Mokotów, gdzie pełnił funkcję    k-dta IV Rejonu. Awansowany do stopnia kpt. sł. st. art. 3 V 1944.Uczestnik Powstania Warszawskiego. Po wojnie w kraju.
Zmarł  29 XII 1984.
Odznaczony: KW
J. Łukasiak. Wołyńska Szkołą Podchorążych Rezerwy Artylerii. Pruszków 2000; tenże: Szkoła Podchorążych Artylerii w Toruniu 1923-1939. Pruszków 2000; R. Rybka – K. Stepan. Rocznik oficerski 1939. Kraków 2006 P. Zarzycki. 1 Pułk artylerii Najcięższej. W-wa 1991; L. Bartelski. Mokotów 1944. W-wa 1986 z: http://www.stankiewicze.com/index.php?kat=43&sub=689

Offline

 
  • Index
  •  » Historia
  •  » Gdzie służyli w wojsku ludzie z okolic Lezajska?
stat4u

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
http://http://garbus-kielce.pl prawnik rozwody kraków